Dr. Algirdas Stankevičius Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Koralai

Nėra nė vieno kelionės po tropikų kraštus pasakojimo, kur nebūtų minimi koralų rifai. Gamtos sukurtas stebuklas audrina mokslininkų protus ir džiugina rifų lankytojus ne mažiau nei  jaudino mūsų protėvių vaizduotę. Viduržemio jūros pakrantėse, Japonijoje randami dirbiniai iš koralų, kuriems net 25 tūkstančiai metų. Šumerai dar prieš 7000 metų puošė vazas koralais, o istorijas apie juos randame ir graikų mituose bei legendose.

Kas gi yra koralas? Tai kalkinis darinys, kurio skeletą suformuoja polipas – mažas gyvas organizmas. Polipai gyvena kalkiniame apvalkale, vykdo visas gyvam organizmui būdingas funkcijas, dauginasi, maitinasi, nors ir nejuda. 80–85 proc. skeleto sudaro kalcio karbonatas, likusi dalis – magnio karbonatas, geležis ir organinės priemaišos. Visas statybines medžiagas polipas pasiima iš jūros vandens. Vos kelių milimetrų dydžio organizmai nepaliaudamì dirba milžinišką darbą – stato koralinius rifus. Jo statyboje dalyvauja daugybė organizmų, pradedant kalkiniais dumbliais ir kitais gyvūninės kilmės organizmais: foraminiferais, pintimis, samangyviais, kirmėlėmis, moliuskais, dygiaodžiais.

Koralų rifai jūrose yra lyg tropiniai miškai sausumoje, artimi jiems biologinės įvairovės gausa ir gyvybės koncentracija juose. Koralų statinyje prieglobstį randa tūkstančiai pinčių, moliuskų, dygiaodžių rūšių. Vien tik žuvų čia gyvena per 4000 rūšių.

Sudarytojas, tekstų ir nuotraukų autorius: dr. Algirdas Stankevičius
Dizaineris: Tadas Karpavičius
Redaktorė: Justina Karalevičiūtė
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2023
Viršelis: minkštas su atvartais
Puslapių skaičius: 264
Kalba: lietuvių (santrauka anglų kalba)
ISBN 978-609-8295-08-5
Kaina – 25,00 Eur