Moksliniai tyrimai ir monitoringas

Nuotolinis reabilituotų ruonių stebėjimas Baltijos jūroje. Jūrinių žinduolių tyrimai – sudėtingas procesas dėl gyvūnų aktyvumo bei gyvenamosios aplinkos. Sparčiai vystantis telemetriniams metodams, technologijoms, dabar yra galimybė stebėti gyvūnus ir per nuotolį.

2022 metais Jūrų muziejus įsigijo 8 palydovinius siųstuvus, 2023  metais – 10 palydovinių siųstuvų, kurie buvo pritaisyti prie kailio, paleidžiant juos į jūrą. Ruoniams keičiant kailį, siųstuvai nukrinta.

Siųstuvai teikia įvairią naudą: taip galima įvertinti reabilitacijos efektyvumą, sužinoti ar ruoniai išgyvena natūralioje aplinkoje. Iš siųstuvų gaunami ir kaupiami duomenys apie ruonių apsistojimo, medžioklės, poilsio vietas, taip pat sužinoti nardymo gylį, paros laiką kada dažniausiai medžiojama ir kt. Tokia medžiaga yra naudinga teikiant rekomendacijas rūšies apsaugai Baltijos jūroje.

Siųstuvai teikia duomenis ir apie Baltijos jūros savybes.

Visos Helsinkio komisijos (HELCOM) šalys atlieka Baltijos jūros žinduolių monitoringą pagal HELCOM žinduolių ekspertų grupės sudarytas gaires.

Per pastaruosius 10 metų Lietuvos pakrantėje rastų nugaišusių ruonių skaičius auga. Vien per paskutinius ketverius metus rasta daugiau nei 200 gaišenų. Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre planuojama ne tik vykdyti ruonių reabilitaciją, bet ir tirti Lietuvos pakrantėse rastas gaišenas.

Lietuvos jūrų muziejaus specialistai stažuojasi!

Vyriausioji Lietuvos jūrų muziejaus biologė Laura Lupeikaite siunčia linkėjimus iš Helgolando salos Šiaurės jūroje! 
Nuo sausio pradžios ji – stažuotėje. Kartu su vokiečių mokslininkais iš Hanoverio universiteto, Sausumos ir jūros laukinės gamtos tyrimų instituto ima įvairius ruonių jauniklių biologinius mėginius, žymi ruoniukus palydoviniais siųstuvais, kaupia medžiagą keliems moksliniams projektams. Viename projektų dalyvauja ir Lietuvos jūrų muziejus.  Lietuvos jūrų muziejus džiaugiasi bendradarbiavimu su Klaipėdos universitetu, kuris reikšmingai prisidėjo, jog ši stažuotė įvyktų. Stažuotėje įgyta praktika bei žinios neabejotinai svarbios ir bus pritaikytos Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro veikloje, kaip ir mokslinėje veikloje, Laura Lupeikaitė – Klaipėdos universiteto doktorantė.  

Helgolando saloje Šiaurės jūroje kaip tik šiuo metu ruonių patelės veda jauniklius (kiek anksčiau nei Baltijoje). Iš panašių vietų į Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą ir patenka nusilpę, išsekę ruonių jaunikliai. Laura dalijasi įspūdžiais, pasakoja, kad dauguma ruonių atrodo sveikai. Vaizduose galima matyti, kaip ruonių jauniklis žindo pieną.

Labai tikimės, kad jie visi sustiprės ir gyvens puikiai savo teritorijose! Taip pat, kad mums su jais neteks susitikti reabilitacijos centre!
O jeigu ruoniukai patenka į reabilitacijos centrą, jais negailėdami nei jėgų, nei laiko rūpinasi muziejaus specialistai. Taip pat sulaukiame ir palaikymo, paramos!
Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui reikšmingą paramą skiria Lidl Lietuva. Ačiū Jiems!

Bangos