Delfinariumas

Delfinariumas – Lietuvos jūrų muziejaus komplekso dalis, atidaryta 1994 metais. Delfinariume gyvena delfinai ir kaliforniniai jūros liūtai, kuriais atsakingai rūpinasi treneriai, biologai, veterinarai ir kiti specialistai. Pirmieji penki delfinai-Juodosios jūros afalinos (Tursiops truncatus ponticus) į Smiltynę atkeliavo iš Sevastopolio. Jūrų muziejuje delfinai ne tik dalyvauja edukaciniuose pasirodymuose, pažintinėse programose, bet ir padeda žmonių vaikams terapijos programose.


 


 

Kartu nuo 1996 metų čia gyvena ir kaliforniniai jūrų liūtai.

2015 m. atlikta delfinariumo rekonstrukcija pagerino delfinų gyvenimo ir jų trenerių darbo sąlygas, buvo įkurtas Delfinų terapijos centras, pastatytas baseinas po atviru dangumi – Saulės įlanka.

Bendras baseinų tūris – 6000 m3, gylis – iki 6 m. Tinkamą vandens druskingumą palaiko visą parą cirkuliuojanti automatinė vandens ruošimo sistema. Iš Baltijos jūros atkeliavęs vanduo valomas mechaniniais ir ozono filtrais, ultravioletinėmis lempomis ir baltymų išputotojais. Vandens temperatūra baseinuose – apie 20 laipsnių C, druskingumas – 25 promilės. Baseinų vanduo prižiūrimas, matuojamas 24 val. per parą tiek automatiniu, tiek rankiniu būdu.

Delfinų programa!

Delfinų pasirodymai – tai edukaciniai renginiai, padedantys žmonėms pažinti šiuos išskirtinius gyvūnus ir skatinantys saugoti bei puoselėti natūralią aplinką – jūrą.

„Žaliasis spindulys“ pakeitė pasirodymą „Nešantys vėją“, tai – pažintis su delfinais ir juos supančia aplinka mažo delfinuko akimis. Pasirodyme atskleidžiama natūrali gyvūnų elgsena, parodoma šių žinduolių plastika, jėga, žaismingumas ir noras bendrauti tarpusavyje bei su žmogumi. Atkreipiamas dėmesys ir į pasaulio ekologinę situaciją.


Juodosios jūros afalinos

Jūrų muziejaus delfinariume gyvena Juodosios jūros afalinos. Delfinai – šiltakraujai vandens žinduoliai, priklauso žinduolių klasei, dantytųjų banginių pobūriui. Ši rūšis dažniausiai sutinkama Juodojoje jūroje. XX a. viduryje Juodojoje jūroje gyveno apie 2,5 milijono afalinų. Tačiau dabar jų skaičius yra smarkiai sumažėjęs. Tai susiję su medžiokle, aplinkos tarša, laivyba, žvejyba ir kita žmogaus veikla. 

Delfinų jaunikliai, kaip ir žmogaus kūdikiai, gimę turi įkvėpti oro ir maitinasi mamos pienu. Gyvūnai įspūdingi: jų ilgis gali viršyti 3 metrus, o svoris – 300 kg. Jauniklius atsiveda kas ketverius metus, nėštumo laikotarpis trunka 12 mėnesių. Patelės pirmąjį jauniklį atsiveda sulaukusios septynerių ar aštuonerių metų. Naujagimiai delfinai sveria nuo 11 iki 12 kg ir maitinasi motinos pienu. 

Delfinai yra greiti ir stiprūs: pasiekia net keturiasdešimt penkių kilometrų per valandą greitį, nes jų kūnas labai aptakus, o oda išskiria mikroskopinius riebalų lašelius, kurie padeda lengviau slysti vandeniu.

Delfinai – ypatingi gyvūnai. Nors dauguma laukinių gyvūnų vengia kontaktų su žmonėmis, delfinai, kaip žinia, nepaprastai mėgsta žaisti ir bendrauti. Jaunikliai pasimėgaudami žaidžia aplink laivelius, po banglentėmis ir net padeda žvejams, duodami ženklus, kada tinklai prisipildo žuvų ir pats laikas juos ištraukti.

Kaliforniniai jūrų liūtai

Kaliforniniai jūrų liūtai – Ramiojo vandenyno, Kalifornijos ir Meksikos krantų gyvūnai. Jų plaukmenys – kaip irklai, todėl jie vadinami irklakojais. Šie liūtai – draugiški gyvūnai, todėl mėgsta susiburti į dideles kolonijas. Puikiai nardo: lengvai pasiekia net 200 m gylį. Kaliforniniai jūrų liūtai – nepaprastai vikrūs: vandenyje tiesiog sklendžia. Todėl dažnai net vadinami jūrų angelais. Suaugę liūtai tikrai dideli: sveria apie 400 kg. O patelės keturis kartus mažesnės: sveria tik 100 kg. Lietuvos jūrų muziejuje kaliforniniai jūrų liūtai gyvena nuo 1996 m.


Trikampėliai
Galerija